Crossroads of America Council serves 26 counties in central Indiana through three offices and seven camp properties. 

If you are unsure of a staff member to contact for your request, please contact the council by email or by phone at (317) 813-7125 and someone will direct you to the appropriate person.

INDIANAPOLIS
Golden-Burke Scout Center
7125 Fall Creek Road North
Indianapolis, IN 46256
Phone: (317) 813-7125
Toll Free: (877) 925-1900
Fax: (317) 813-7126

Joe Wiltrout Kevin McPherson    
Joe Wiltrout
Scout Executive

 
Kevin McPherson
Deputy Scout Executive
(317) 813-7099
   

DEVELOPMENT

Leslie Anderson Crys Gilliatt Jean Manka John Pelletier
Leslie Anderson
Director of Development
(317) 813-7113

Crys Gilliatt
Associate
Development Director
(317) 813-7098

Jean Manka
Director of Foundations &
Community Relations
(317) 813-7128

John Pelletier
Senior
Development Director
(317) 813-7116
Cindy Stewart Con Sullivan    
Cindy Stewart
Development Assistant
(317) 813-7115
Con Sullivan
Development Director
(317) 813-7087
   

PLANNED GIVING & ENDOWMENT

Victor George      
Victor George
Director of Major Gifts
(317) 813-7062
     

FIELD SERVICES

Nathan Young Tara Boling Sharon Cone Josette Crawford
Nathan Young
Director of Field Services
(317) 813-7058
Tara Boling
Exploring
Program Executive
(317) 813-7120
Sharon Cone
Registrar -
Team Lead
(317) 813-7075
Josette Crawford
After-School
Program Director
(317) 813-7121
William Etheridge Andy Green Ryan Kelleher Jamie Kowalczyk
William Etheridge
Field Director -
In-School, After-School
& STEM Programs
(317) 813-7076

Andy Green
Pathfinder
District Director
(317) 813-7069

Ryan Kelleher
Field Director -
Central Section
(317) 813-7085

Jamie Kowalczyk
Northeast
District Executive
(317) 813-7133
Bryant Marion Mary Kate McFarling Denise Mead Celia Navarro
Bryant Marion
After-School
Program Leader -
Team Lead
(317) 813-7086
Mary Kate McFarling
After-School
Program Executive
(317) 813-7129
Denise Mead
Scout Executive & Field
Administrative Assistant
(317) 813-7068
Celia Navarro
Pathfinder
Sr. District Executive
(317) 813-7114
Margo Purdy Keri Roby Ken Ruppel Katelyn Rush
Margo Purdy
Assistant Registrar
(317) 813-7074
Keri Roby
Sakima
Sr. District Executive
(317) 813-7073
Ken Ruppel
Senior Field Director
(317) 813-7091
Katelyn Rush
Hou Koda
District Executive
(317) 813-7061
Matthew Simpson Jessica Steinacher Juliana Sutter Elizabeth Tollefson
Matthew Simpson
Exploring
Program Executive
(317) 813-7119
Jessica Steinacher
Del-Mi
District Director
(317) 813-7123
Juliana Sutter
Pioneer
District Executive
(317) 813-7101
Elizabeth Tollefson
Del-Mi
District Executive
(317) 813-7122
Elizabeth Valencia Heidi Viergutz Spencer Waldman Matthew Walker
Elizabeth Valencia
After-School
Program Executive
(317) 813-7064
Heidi Viergutz
Reaching for Tomorrow
Associate
(317) 813-7083
Spencer Waldman
STEM
Program Director
(317) 813-7078
Matthew Walker
STEM
Program Executive
(317) 813-7112
Everett Young      
Everett Young
Bear Creek
District Executive
(765) 265-2204
     

MARKETING & PUBLIC RELATIONS

Mary Owens Karrie Baxter Tyler Givens  
Mary Owens
Director of Marketing
& Public Relations
(317) 813-7080
Karrie Baxter
Communications
Executive
(317) 813-7092
Tyler Givens
Digital Communications
Specialist
(317) 813-7059
 

SUPPORT SERVICES

Lee Murdoch Natalie Pearce Rob Tankersley  
Lee Murdoch
Director of
Support Services
(317) 813-7124

Natalie Pearce
Human Resources
Director
(317) 813-7067

Rob Tankersley
Director of
Customer Service
(317) 813-7071
 

ACCOUNTING

Jan Vollmer Judy Earl Jamie Neal  
Jan Vollmer
Director of Accounting
(317) 813-7138
Judy Earl
Fundraising -
Major Gifts
(317) 813-7137
Jamie Neal
Accounts Payable
(317) 813-7136
 

PROGRAM

Tucker Laprade Thomas Barrington Patrick Covell Stephanie Marron
Tucker Laprade
Director of
Program & Camping
(317) 813-7084
Thomas Barrington
Program Director
(317) 813-7095
Patrick Covell
Program Director
(317) 813-7093
Stephanie Marron
Activities Assistant
(317) 813-7123
Reem Okar Roger Weathers Sherry Webb  
Reem Okar
Program Assistant
(317) 813-7094
Roger Weathers
Building
Supervisor
(317) 813-7063
Sherry Webb
Program Assistant
(317) 813-7117
 

SCOUT SHOP

Ron Parsons Greg Valdez Kim Waterfield  
Ron Parsons
Scout Shop
Assistant Manager
(317) 813-7070
Greg Valdez
Scout Shop Staff
(317) 813-7070
Kim Waterfield
Scout Shop Staff
(317) 813-7070
 

 


MUNCIE
3400 East Jackson Street
Muncie, IN 47303
Phone: (765) 288-0223
Fax: (765) 284-7534

Karen Goth Placeholder    
Karen Goth
Golden Eagle
District Executive
Ext. 301
Stacy Poole
Office Assistant
Ext. 300
   

TERRE HAUTE
501 South 25th Street
Terre Haute, IN 47803
Phone: (812) 232-9496
Fax: (812) 232-9497

Aaron Craig Jordan Sandoe Placeholder  
Aaron Craig
Field Director -
Western Section
Ext. 4450
Jordan Sandoe
Wabash Valley
District Executive
Ext. 4440
Debbie Morgan
Scout Shop
Manager
Ext. 4410
 

CAMP RANGERS

Placeholder Placeholder Placeholder Placeholder

Kevin Hobbs
Camp Belzer
Ranger
(317) 546-6031

Keith Korn
Ransburg Reservation
Ranger
(812) 837-9423
Terry McConnell
Camp Red Wing
Caretaker
(765) 288-0724
Todd VanHoover
Camp Kikthawenund
Ranger
(765) 552-7400

logo

7125 Fall Creek Road North
Indianapolis, IN 46256
(317) 813-7125


 

Privacy Statement
Terms of Use
Board Portal